aktualnosci

Dodano:2012-02-20, Z wizytą u strażaków zza Odry


Na bazie kalendarza współpracy pomiędzy Powiatami wolsztyńskim i niemieckim  Dahme-Spreewald (LD-S) w dniach od 10 do 12 lutego 2012 roku odbyły się warsztaty szkoleniowe  przedstawicieli straży pożarnych obu powiatów. Do KIEZ (Ośrodka Wypoczynkowego dla Dzieci i Młodzieży) nad jeziorem Frauensee, udała się delegacja strażaków z KP PSP w Wolsztynie i strażaków - opiekunów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Powiatu wolsztyńskiego.

Spotkanie miało na celu wypracowanie wspólnych działań wobec dzieci i młodzieży w celu ich pozyskiwania do pracy w młodzieżowych  drużynach pożarniczych. Wobec wielu różnic w organizacji edukacji przeciwpożarowej i samej straży pożarnej w obu krajach, znaleziono wspólne aspekty m. inn. zmniejszająca się ilość chętnych do służby społecznej i brak pomysłów na uatrakcyjnienie zajęć z młodzieżą. Nad organizacją spotkania czuwały panie Paulina Kleiner i Beata Rauch z Polsko - Niemieckiej Wymiany Młodzieży, które pomagały w stworzeniu międzynarodowego projektu mającego na celu rozwiązanie powyższych problemów.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z panem Wernerem Lehmannem, najstarszym strażakiem powiatu, żywą historią tej organizacji w LD-S, oraz brać udział w zajęciach warsztatowych z zakresu ochrony przeciwpożarowej, jakie przeprowadzane są dla przedszkolaków w Niemczech. Obie strony poprzez ciekawe formy związane z pedagogiką zabawy i animacją językową, miały okazję poznać lub utrwalić słownictwo polskie i niemieckie z zakresu pożarnictwa.

            Ponadto w drugim dniu uczestnicy warsztatów mieli możliwość zapoznania się z zabezpieczeniem przeciwpożarowym budowanego lotniska BBI Schönefeld  w Berlinie.

            Strona niemiecka i polska w ewaluacji spotkania ukazywały jak pozytywne wrażenie wywarły na sobie obie strony projektu, z jak wielu doświadczeń obu stron można skorzystać i jak do dalszego istnienia strażackich młodzieżówek ten projekt jest im potrzebny . Wypracowane punkty polsko - niemieckiego projektu stanowić będą podstawę do dalszej współpracy.

 Projekt strony współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

stat4u
Copyright (c) by www.straz.powiatwolsztyn.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt strony wykonał: Damian Sarbak