aktualnosci

Dodano:2018-05-28, DUŻY POŻAR TARTAKU W SOLCU


W niedzielę 27.05.2018r około godziny 16:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Wolsztynie wpłynęła informacja o pożarze wiaty wypełnionej drzewem w miejscowości Solec. Pierwsze jednostki, które przybyły na miejsce i przeprowadziły rozpoznanie sprecyzowały dane podane w zgłoszeniu - pali się zakład przetwórstwa drewna (tartak) w którym wytwarzane były palety i drewniane boksy. Pożarem objęte były wiaty wypełnione materiałami przeznaczonymi do produkcji, maszyny produkcyjne oraz sztaple desek - łącznie około 400m2. Kierujący działaniami ze względu na trudną sytuację w pierwszej fazie akcji prosił o dysponowanie dodatkowych jednostek.

Akcja była trudna ze względu na bardzo duże zadymienie, zwartą zabudowę na terenie zakładu oraz ilość paliwa (drewno) znajdującego się na posesji. Działania Straży Pożarnej polegały przede wszystkim na podawaniu prądów w obronie aby zabezpieczyć obiekty zagrożone bezpośrednio zapaleniem się, a także w natarciu na palące się obiekty. W działaniach wspomagano się ciężkim sprzętem, dzięki któremu możliwe było szybkie opróżnienie wiat z drewnianych elementów i gaszenie ich na zewnątrz. Sprzęt ten również posłużył przy rozbiórce nadpalonych konstrukcji grożących zawaleniem. Ze względu na rozmiar i charakter zdarzenia w działaniach brali udział Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie, Oficer w dyspozycji komendanta, Dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Wolsztynie oraz wydział kwatermistrzowski. Około godziny 18:30 na miejsce przybyła Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu w celu wsparcia działań logistycznych.

W działaniach udział brała Jednostka Ratowniczo Gaśnicza w Wolsztynie, Ochotnicza Straż Pożarna z Kaszczoru, Moch, Przemętu, Obry, Kębłowa, Świętna, Wroniaw i Siedlca.

 

 

 

Opracowanie: mł.asp. Jakub Kędziora

Zdjęcia: Wolsztyn112.info

 Projekt strony współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

stat4u
Copyright (c) by www.straz.powiatwolsztyn.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt strony wykonał: Damian Sarbak