aktualnosci

Dodano:2018-09-23, ZDERZENIE SAMOCHODU OSOBOWEGO Z SZYNOBUSEM NA NIESTRZEŻONYM PRZEJEŹDZIE KOLEJOWYM


Dnia 23.09.2018r około godziny 17:40 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Wolsztynie otrzymał informację o zderzeniu pociągu (relacji Poznań - Wolsztyn) z samochodem osobowym.

Auto marki: Seat Leon w wyniku uderzenia zostało przeciągnięte po torach około 80m. Aby dostać się do osób poszkodowanych kierujący działaniami ratowniczymi podjął decyzję aby cofnąć pociąg o kilka metrów. Dzięki temu dostęp był na tyle dogodny, że nie było wymagane użycie narzędzi hydraulicznych. Stan osób, które podróżowały samochodem osobowym był n a tyle poważny, że wymagały one szybkiego transportu do najbliższego Szpitala Powiatowego w Wolsztynie. W sytuacji gdy na miejscu znajdowała się tylko jedna karetka pogotowia ratunkowego w uzgodnieniu  kierującego działaniami ratowniczymi i obsadą karetki podjęto decyzję, iż załoga ZRM została wsparta dwoma funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej (w celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas transportu poszkodowanych).

Pociągiem podróżowało 16 osób plus dwie osoby obsługi. Nikomu nic się nic stało. PKP zorganizowało transport zastępczy, którym przewieziono podróżnych na stację w Wolsztynie.

Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy przy ewakuacji osób biorących udział w wypadku, zabezpieczeniu transportu do szpitala. W działaniach brały udział Jednostka Ratowniczo gaśnicza z Wolsztyna oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Kębłowa.

Zdarzenie tego typu to kolejne, które odnotowaliśmy w krótkim czasie (do podobnego zdarzenia doszło 2 sierpnia). Coraz intensywniejszy wzrost ruchu drogowego czy liczba pojazdów poruszających się pod rogach sprzyja takim wypadkom. Spora część przejazdów kolejowych jest  słabo oświetlona, nie wyposażona w rogatki czy światła ostrzegawcze. Jednak pamiętajmy, że to nasza bezmyślność czy pośpiech sprawiają, że jesteśmy szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo.

Jako Państwowa Straż Pożarna apelujemy o rozwagę i szczególną ostrożność na takich nie strzeżonych przejazdach kolejowych. 

 

 

Opracowanie: mł.asp. Jakub Kędziora

Zdjęcia: www.wolsztyn112.info - Artur Jankowiak

 Projekt strony współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

stat4u
Copyright (c) by www.straz.powiatwolsztyn.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt strony wykonał: Damian Sarbak