aktualnosci

22.12.2017 11:19, Życzenia


linia

22.12.2017 11:22, Bezpieczne Święta


linia

19.12.2017 23:18, WYCIEK SUBSTANCJI ROPOPOCHODNEJ DO JEZIORA BERZYŃSKIEGO

Straż Wolsztyn

Dnia 15 grudnia ok. godziny 9:20 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Wolsztynie wpłynęło zgłoszenie od funkcjonariuszy Straży Miejskiej o dużej ilości substancji ropopochodnej w rowie przy ul. Inwestycyjnej.

 


linia

04.12.2017 23:18, OTWARTE STRAŻNICE W WOLSZTYNIE

Straż Wolsztyn

W niedzielę, 03 grudnia odbyło się kolejne spotkanie ze strażakami w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie w ramach akcji "Otwarte Strażnice".


 


linia

28.11.2017 09:40, OTWARTE STRAŻNICE

Strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie zapraszają wszystkich

03.12.2017, w godzinach od 12:00 do 16:00

na kolejne wydarzenie z cyklu „OTWARTE STRAŻNICE".

Szczególnie zapraszamy  na zajęcia tematyczne pod hasłem „Bezpieczny dom". Strażacy naszej jednostki będą przekazywać podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa w sesonie grzewczym.

Pierwsze trzy osoby które zgłoszą się z

"Protokołem stanu technicznego przewodów kominowych"        i odpowiedzą na pytanie dot. bezpieczeństwa otrzymają czujkę tlenku węgla.

Poza zajęciami tematycznymi jak zawsze będzie można zwiedzić naszą Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą i zobaczyć jakiego sprzętu używamy podczas zdarzeń.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !


 


linia

27.11.2017 19:00, SAMOCHÓD OSOBOWY WYPADŁ Z DROGI NA "ZIMNYCH KĄTACH"

Straż Wolsztyn

Dnia 25 listopada doszło do zdarzenia drogowego przy drodze wojewódzkiej nr 315 z Wolsztyna w kierunku na miejscowość Obra. Zgłoszono, że samochód osobowy wypadł z drogi i znajdował się w rowie.


 


linia

23.11.2017 21:34, NARADA PRZECIWPOŻAROWA

Straż Wolsztyn

Dnia 22 listopada siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie odbyła się narada z przedstawicielami zarządów jednostek OSP , Komendantami Gminnymi Ochrony Przeciwpożarowej i pracownikami prowadzącymi sprawy ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu wolsztyńskiego.


 


linia

20.11.2017 19:50, MIĘDZYNARODOWY PRZEŁAJOWY BIEG STRAŻAKÓW

Straż Wolsztyn

18 listopada 2017 r. w miejscowości Creteil pod Paryżem odbyła się 36. edycja Międzynarodowego Przełajowego Biegu Strażaków, w którym wystartowało prawie 800 strażaków z całej Europy. Jednym z reprezentantów Polski i Państwowej Straży Pożarnej był st. asp. Damian Glapiak. 


linia

13.11.2017 09:29, Ruszył sezon grzewczy, a z nim niebezpieczeństwo związane z czadem

Straż Wolsztyn

TLENEK WĘGLA - CZAD

PRZYCZYNY POWSTRAWANIA TLENKU WĘGLA.

W mroźne dni zamykamy otwory wentylacyjne zapominając o tym, że cały czas pracuje kuchenka gazowa, piecyk gazowy do ogrzewania wody, kominek lub inne urządzenia zapewniające nam ciepło. Wiemy z podstaw fizyki, że wszystkie te urządzenia potrzebują do spalania tlen. Bez napływu świeżego powietrza jego stężenie maleje doprowadzając do procesu niepełnego spalania i wydzielania się tlenek węgla. Występujące w okresie zimowym zjawisko inwersji powoduje powstanie ciągu wstecznego, co wzmaga możliwość zatrucia tlenkiem węgla. Gaz ten jest bezwonny i niewidoczny, nie posiadamy świadomości, że cały czas się zatruwamy.

JAK ROZPOZNAĆ ZATRUCIE?

Zatrucie tlenkiem węgla, w początkowej fazie objawia się dusznością, pogorszeniem ostrości widzenia, bólem głowy czy kołataniem serca. Po dłuższym wdychaniu tlenku węgla pojawiają się wymioty, zaburzenie orientacji, świadomości i oddychania, przyspieszone bicie serca, drgawki, a nawet śpiączka. Nawet małe stężenie zabija. Kładziemy się spać i cały czas wdychamy trujący gaz. Przez całą noc jesteśmy narażeni na trujący gaz, rano możemy się nie obudzić. W dużym stężeniu wdychanie tlenku może doprowadzić do śmierci w 60 SEKUND.

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU OBJAWÓW ZATRUCIA.

Nie lekceważyć pierwszych objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, wymiotów, osłabienia, przyspieszenia pracy serca i oddychania. Jeżeli dojdzie do któregokolwiek z powyższych objawów, w pierwszej kolejności należy niezwłocznie przewietrzyć pomieszczenie i skonsultować się z lekarzem.

ZAPOBIEGANIE.

Należy dbać o odpowiedni stan instalacji kominowej i wentylacyjnej poprzez kontrole ich stanu technicznego raz do roku. Czynność tę powinien wykonać kominiarz wystawiając nam protokół z przeglądu instalacji. Ponadto należy dokonywać czyszczenia przewodów kominowych opalanych paliwem stałym, co 3 miesiące i gazem, co 6 miesięcy.

Dbać o właściwą wentylację wyznając prostą zasadę, aby spaliny i zużyte powietrze mogło wypłynąć z pomieszczenia musi być możliwość napływu świeżego powietrza z zewnątrz poprzez wietrzenie i mikrowentylację w oknach. 

Pomimo wspomnianych zabiegów i pełnej dbałości o sprawność urządzeń. Może mieć miejsce splot nieszczęśliwych zdarzeń, przed którym uchronić nas może czujnik tlenku węgla. Występują one również w wersji z czujnikiem dymu. Czujnik tlenku węgla można zakupić już za 60 zł. Właśnie tyle kosztuje życie Twoje i Twojej rodziny.

 

 


linia

14.11.2017 12:16, NOWI DOWÓDCY W JEDNOSTKACH OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH

Straż Wolsztyn

W siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbył się kurs „Szkolenie Kierujących działaniem ratowniczym dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych (Dowódców OSP)". 

 


linia

1 « [1] [2] [3] [4] [5] » 55Projekt strony współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

stat4u
Copyright (c) by www.straz.powiatwolsztyn.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt strony wykonał: Damian Sarbak